Dysfunkcje rozwojowe w okresie dojrzewania
- Szczegóły
Wspomaganie rodziców i młodzieży w okresie jej dojrzewania to kluczowa kwestia. Okres dorastania jest bowiem wyjątkowo trudnym czasem, zwłaszcza gdy pojawią się dysfunkcje rozwojowe w okresie dojrzewania. Wówczas warto sięgnąć po specjalistyczną pomoc psychologiczną, świadczoną zarówno dla dzieci, jak i rodziców. Konsultacje pomagają zrozumieć problemy rodzinne, a następnie dopasować odpowiednią formę pomocy.
Na czym mogą polegać dysfunkcje rozwojowe w okresie dojrzewania?
Okres, w którym młody człowiek dojrzewa, bywa przepełniony wieloma emocjami, niekoniecznie pozytywnymi i wspierającymi relacje z rodzicami. Młodzież ma wówczas huśtawki nastroju, co jest wynikiem zmiany stężeń hormonów w organizmie. W tym okresie rodzice odstawiani są na drugi plan. Z kolei pierwszorzędne znaczenie odgrywa grupa rówieśników i silna chęć akceptacji.
W okresie dojrzewania mogą pojawić się zaburzenia odżywiania związane ze zmianami fizycznymi ciała oraz powiązanymi z tą kwestią kompleksami. Młodzież warto stale obserwować, a w przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości poszukać pomocy i porady.
Dysfunkcje rozwojowe u młodzieży mogą dotyczyć również korzystaniem z substancji psychoaktywnych, takich jak papierosy, alkohol, czy narkotyki. Jako rodzic powinieneś pamiętać o tym, że nawet kilka prób spożywania tych substancji może doprowadzić Twoje dziecko do uzależnienia. Z tego względu tak ważne jest podejmowanie rozmów i szybkie rozpoznawanie wszelkich zagrożeń.
Dysfunkcje rozwojowe w okresie dojrzewania spowodowane burzą hormonów
Zaburzenia w rozwoju psychologicznym nastolatków w dużej mierze są spowodowane przez hormony. Emocje towarzyszące młodzieży to przede wszystkim frustracja, niezrozumienie i złość. Szczególną uwagę należy zwrócić na dzieci, które zmagają się z przewlekłym napięciem emocjonalnym i w razie potrzeby poszukać pomocy specjalisty.
Gorąco polecamy pomoc psychologiczną w Garwolinie! Jeśli nie radzisz sobie z dojrzewaniem swojego dziecka, już teraz skorzystaj z pomocy psychologa. Postaw na profesjonalną pomoc dla nastolatka i siebie. Dobre relacje na linii rodzice-młodzież to gwarancja tego, że dziecko szybko upora się z tym jakże dla siebie trudnym okresem w swoim życiu. Zachęcamy do korzystania z usług psychologicznych w przypadku obniżonego nastroju, depresji i poczuciu osamotnienia. Kolejny powód konsultacji psychologicznych to także typowo rodzicielskie problemy.