Psychologiczna interwencja kryzysowa
Podejście psychologiczne z kategorii interwencji kryzysowej stosowane jest w sytuacjach, gdy dana osoba potrzebuje natychmiastowej, skutecznej pomocy, by odzyskać równowagę wewnętrzną - móc normalnie funkcjonować i radzić sobie z codziennymi zadaniami. Może być to powodowane jednorazowym traumatycznym zdarzeniem lub znalezieniem się w ogólnej trudnej sytuacji. W obu przypadkach osoba potrzebująca pomocy psychologicznej nie potrafi sobie z danym doświadczeniem poradzić samodzielnie. Do sytuacji, w których niezbędna może się okazać profesjonalna interwencja kryzysowa, można zaliczyć między innymi:
- śmierć bliskiej osoby,
- rozwód lub rozstanie w rodzinie,
- poważną chorobę (np. choroba terminalna) występującą u osoby potrzebującej wsparcia psychologicznego lub bliskiej jej osoby,
- doświadczanie przemocy psychicznej lub fizycznej,
- nadużycia seksualne,
- myśli samobójcze,
- nagłą utratę pracy.
Oczywiście to nie wszystkie doświadczenia, które mogą doprowadzić do konieczności sięgnięcia po specjalistyczną pomoc psychologiczną. Warto zdawać sobie jednak sprawę z tego, że w przypadku wystąpienia powyższych czynników zwykłe sesje indywidualne, na przykład z zakresu psychologii zdrowia, mogą okazać się niewystarczające. Interwencja kryzysowa jest pomocą doraźną i krótkoterminową, jednak nieraz ratującą życie. Nieotrzymanie dostatecznej pomocy lub niedopasowana forma pomocy psychologicznej w sytuacji kryzysowej może skutkować pogłębieniem się objawów u cierpiącej osoby, na przykład nasilenie stanów lękowych czy myśli samobójczych.