Jak radzić sobie z trudną młodzieżą?
- Szczegóły
Młodzież w wieku dojrzewania rzadko kiedy perfekcyjnie radzi sobie ze zmianami, jakie zachodzą w nich samych oraz w środowisku, w jakim dorastają. To czas, kiedy osobiste problemy wydają się tragediami, a świat najgorszym wrogiem. To też szczególnie trudny czas dla rodziców wychowujących dzieci o trudnych charakterach, przejawiające nierzadko destrukcyjne zachowania względem siebie czy innych.
Praca z trudną młodzieżą, również na codziennym, domowym polu, polega przede wszystkim na daniu młodzieży prawa i możliwości głosu, wypowiedzenia i wyrażenia siebie w taki sposób, który pomoże uporać się młodemu człowiekowi z drzemiącym w nim bólem lub niezrozumieniem. Jednocześnie dobrze jest mieć kontakt ze specjalistą, ponieważ psycholog dla młodzieży będzie jak kotwica dla ich niezrozumiałej rzeczywistości. Pomoc w okresie dojrzewania, oferowana przez psychologa, jest cenna również dla opiekunów takich dzieci. Zatem jak poradzić sobie z trudną młodzieżą? Czy istnieją dobre i skuteczne sposoby na to, by dziecko chciało podjąć rozmowę z dorosłym?
Rodzice też mogą nieść pomoc w okresie dojrzewania
Dla nastolatka podstawą egzystencji jest zaufanie, jakim jest obdarzone przez najbliższe otoczenie, przede wszystkim przez rodzinę. Poszanowanie prywatności to jedna z kluczowych rzeczy, aby młody dorosły był w stanie zaufać drugiej stronie i samemu przyjść po radę, pomoc czy wskazówkę, jak postępować. Praca z trudną młodzieżą, również tą sprawiającą sporo problemów wychowawczych w szkole czy poza nią, wymaga zaufania – być może nawet w większym stopniu, niż w przypadku innych dorastających dzieci. Te, których wiadomości SMS nie są czytane i których ubrania nie są regularnie sprawdzane, chętniej współpracują.
Równie ważna jest empatia, czyli zrozumienie położenia dziecka i męczących go w nadmiarze emocji. Opiekun powinien pozwolić dziecku wyrażać swoje poglądy oraz siebie i własny styl, próbując jedynie delikatnie nakierować je na takie działania, które nie będą dla niego destrukcyjne. Pomoc w okresie dorastania powinna obejmować poszanowanie wyborów, jakich dziecko dokonuje. Uczenie się na własnych błędach to wciąż najskuteczniejsza metoda nauki życia, a wsparcie, jakiego może udzielić rodzina w razie kryzysu, staje się bezcenne i z czasem doceniane.
Pomoc psychologiczna dla rodziców
Nie każdy rodzic wie, jak radzić sobie z trudną młodzieżą, nie wie też, jak i gdzie szukać pomocy w okresie dorastania dla swoich dzieci. Będąc rodzicem, warto pamiętać, że nie trzeba wiedzieć wszystkiego, nie trzeba też umieć radzić sobie absolutnie ze wszystkim. W takich wypadkach dobrym rozwiązaniem jest zwrócenie się o pomoc psychologiczną dla rodziców. Omówiony szczegółowo ze specjalistą konkretny przypadek pozwoli lepiej zrozumieć sytuację, emocje i zachowania dziecka oraz znaleźć drogę, którą warto obrać, aby do niego dotrzeć.
Wsparcie psychologa dla młodzieży
Oczywiście dobrym pomysłem na profesjonalną pomoc w okresie dorastania jest fachowe wsparcie psychologa dla młodzieży – takiego jak Pracownia Psychologiczna Kontra. Zdarza się, że dzieci niechętnie przystają na tę propozycję, kojarząc takie wizyty z chorobą. Takie błędne wyobrażenia warto na bieżąco korygować, ponieważ największego wsparcia może udzielić jedynie właśnie specjalista, na co dzień zajmujący się kwestiami, jak pracować z trudną młodzieżą. Psycholog zna odpowiednie techniki i metody radzenia sobie z trudnymi zachowaniami i rozmawiania o emocjach. Często to też jedyna osoba, której nastolatek może się zwierzyć z rzeczy, którymi nie chce się dzielić z rodziną, a nawet przyjaciółmi.