Jakie są objawy nerwicy lękowej?
- Szczegóły
W Polsce problem nerwicy lękowej dotyczy nawet od 20 do 25% osób dorosłych, przede wszystkim kobiet. Lęki uogólnione, jakie są odczuwane przy tej grupie zaburzeń, związane są nie tylko z funkcjami czysto psychicznymi, ale oznaczają również zaburzenia w prawidłowym funkcjonowaniu mózgu.
Nerwica lekowa objawy daje więc zarówno od strony umysłowej, jak i fizycznej. Pacjenci skarżą się na uczucie niepokoju, które ich nie opuszcza, poczucie permanentnego zagrożenia i strachu. Osoby chorujące na nerwicę lękową czują też ciągle wykańczające dla organizmu, wewnętrzne napięcie. Zdarzają się ataki paniki, trudne do pozbycia się myśli i specyficzne zachowania ruchowe, czyli tiki. Jeśli podejrzewasz u siebie lub u kogoś bliskiego nerwicę lękową, warto sprawdzić, jakie jeszcze są objawy tego zaburzenia.
Czym jest nerwica lękowa?
Zaburzenia nazywane sumarycznie lękiem uogólnionym, mogą dotyczyć wielu obszarów ludzkiego życia, dlatego zostały skategoryzowane zgodnie z głównym obszarem, w jakim wystąpiła nieprawidłowa zmiana afektu. Mówi się więc o kilku rodzajach nerwic, koncentrujących się wokół różnego ośrodka psychiczno-emocjonalnego, jak: nerwica lękowa, ale też nerwica natręctw czy fobie, nerwica depresyjna, wegetatywna, żołądka albo serca.
To, w jaki sposób choroba będzie się rozwijać i jak silne np. nerwica lękowa objawy będzie dawać w konkretnym przypadku, zależy w sporej mierze od predyspozycji i cech genetycznych oraz personalnych pacjenta, ale również od środowiska czy konkretnych okoliczności.
Nerwica lękowa – objawy psychiczne
Jako zaburzenie psychiczne, najbardziej widocznymi dla nerwicy lękowej objawami są te związane z umysłem i osobowością. Nawet spokojne i opanowane osoby zaczynają być nazbyt drażliwe i niespokojne, odczuwają ciągłe, wewnętrzne napięcie, które jest wykańczające również dla organizmu. Pacjenci ze zdiagnozowaną nerwicą lękową mają problem ze skoncentrowaniem się na codziennych obowiązkach i wykonywanych czynnościach, nie są w stanie utrzymać dłużej uwagi na jednym przedmiocie czy zadaniu. W nerwicy lękowej objawem są też wszelkie problemy ze snem.
Poza wszystkimi wymienionymi dla nerwicy lękowej objawami, wskazującymi na problem ze zdrowiem, mogą pojawić się też inne, takie jak: bardzo natarczywe myśli czy realistyczne, dominujące nad pacjentem wyobrażenia. Osoba czuje wewnętrzny przymus wykonywania pewnych czynności nawet wbrew sobie lub ich nieustannego, świadomego, mimowolnego powtarzania.
Nerwica lękowa – objawy fizyczne
Mimo że nerwica lękowa jest zaburzeniem psychicznym, daje również objawy odczuwane fizycznie. Jeśli chodzi konkretnie o nerwicę lękową, objawy fizyczne są głównie bólowe. Pacjenci mogą odczuwać je w obrębie kręgosłupa lub głowy. Choroba może też powodować duszność, hiperwentylację, drżenie rąk czy ogólne poczucie roztrzęsienia, jakie towarzyszy np. atakom paniki czy histerii. Zdarza się, że na skutek napięcia psychicznego wzmaga się też napięcie mięśniowe, powodując zmęczenie organizmu.
Często w nerwicy lękowej objawami fizycznymi są również reakcje autonomiczne ciała, czyli obfite pocenie się, biegunki, częstomocz, tachykardia, zimne dłonie mimo wysokich temperatur czy odczuwanie suchości w ustach, a nawet kołatanie serca. Nerwica lękowa może wpłynąć również na komfort życia w społeczeństwie, ponieważ wśród jej objawów wymienia się jąkanie, zaburzenia erekcji, niedowidzenie i niedosłyszenie, a także tiki.
W poważniejszych stadiach choroby nerwica lękowa może dawać objawy neurologiczne oraz negatywnie oddziaływać na pracę układu krwionośnego oraz samego serca