Pomoc psychologiczna - Skuteczne wsparcie w kryzysie emocjonalnym
- Szczegóły
Z psychologicznego punktu widzenia kryzys jest sytuacją zagrożenia, z którą nie potrafimy uporać się samodzielnie. Każdy z nas ma inny próg tolerancji na stres oraz w inny sposób radzi sobie z negatywnymi emocjami, lękiem oraz trudnymi sytuacjami życiowymi. Prywatne dramaty oraz związane z nimi emocje mogą doprowadzić do poważnych zaburzeń i trudności, które wymagają natychmiastowej pomocy. Wyjaśniamy, czy pomoc psychologa może okazać się skutecznym sposobem na wyjście z kryzysu.
Czym jest kryzys emocjonalny?
Termin „kryzys” może odnosić się nie tylko do sytuacji gospodarczej kraju lub świata, ale także do naszej kondycji psychicznej. Kryzys psychologiczny dotyczy coraz większej grupy osób w różnym wieku i ma bezpośredni związek z otaczającą nas rzeczywistością oraz sytuacjami życiowymi. Kryzys może oznaczać osobiste problemy, z którymi inni potrafią sobie poradzić samodzielnie, mieć związek z nagłymi, nieprzewidzianymi i traumatycznymi zdarzeniami, jednak zawsze oznacza utratę kontroli i w negatywny sposób wpływa na naszą kondycję psychiczną i fizyczną. O kryzysie mówimy dość często w przypadku problemów małżeńskich, utraty bliskich, nagłej zmiany sytuacji życiowej i ciężkiej choroby. Niezależnie od podłoża kryzysu, doświadczająca go osoba wymaga profesjonalnego i szybkiego wsparcia nie tylko najbliższych, ale także specjalistów.
Psychologiczna interwencja kryzysowa
Jednym ze skutecznych sposobów poradzenia sobie z narastającymi trudnościami i sytuacją kryzysową jest skorzystanie ze wsparcia psychologa. Interwencja kryzysowa to pierwsza, doraźna pomoc osobie, która doświadcza kryzysu i związanego z nim lęku, smutku, bezradności i narastającego poczucia zagrożenia. Kryzys psychologiczny może dotyczyć dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych i wiąże się zarówno z koniecznością konfrontacji z trudną rzeczywistością, jak i podejmowaniem różnych decyzji. Obezwładniające poczucie lęku, zła kondycja psychiczna oraz inne czynniki sprawiają, że osoba w kryzysie nie jest w stanie samodzielnie uporać się z narastającymi problemami. Wsparcie doświadczonego psychologa to pierwsza i niezbędna pomoc, która pozwala zrozumieć własne emocje, uporać się z lękiem i podejmować odpowiednie kroki w celu zażegnania kryzysu. Interwencja kryzysowa znajduje zastosowanie w przypadku m.in.:
- uczestników i świadków wypadków,
- osób, które utraciły bliskich w wyniku choroby lub nagłego, tragicznego zdarzenia,
- rozwodu oraz rozstania,
- dzieci przeżywających rozstanie rodziców,
- osób, które doświadczyły różnego rodzaju traum,
- osób, które dowiadują się o poważnej chorobie,
- osób maltretowanych fizycznie i psychicznie.
Dzięki pomocy psychologicznej osoby doświadczające kryzysu mogą „przepracować” swoje emocje, odkryć źródło narastającego lęku oraz otrzymać niezbędne wsparcie, które pozwoli wybrać najlepsze rozwiązanie w celu zażegnania kryzysu i odzyskania równowagi emocjonalnej. Pomoc psychologiczna w kryzysie to działanie krótkotrwałe, które podejmuje się w związku z zaistniałą sytuacją i związanymi z nią problemami. Dzięki interwencji kryzysowej możemy poznać mechanizmy, które wywołują u nas negatywne emocje i sprawiają, że stajemy pod przysłowiowym murem. Istotą interwencji kryzysowej są działania ukierunkowane na znalezienie sił, które pomogą odzyskać wewnętrzną równowagę i pozwolą na nowo radzić sobie z otaczającą nas rzeczywistością.