Rodzaje deficytów rozwojowych u dzieci
- Szczegóły
Deficyty rozwojowe u dzieci mogą przybierać różny charakter. Mowa tu o dysfunkcjach analizatorów, na przykład słuchu czy wzroku lub opóźnieniach rozwoju psychomotorycznego. Niezależnie od stopnia zaburzeń najważniejsza jest odpowiednia, profesjonalna pomoc, po którą należy zgłosić się do specjalistów.
Na czym polegają deficyty rozwojowe u dzieci?
W zakresie psychomotoryki można wyróżnić dwa rodzaje deficytów rozwojowych u dzieci. Dotyczą one obniżonej sprawności niektórych funkcji psychomotorycznych w stosunku do wieku dziecka. Jakie deficyty rozwojowe można jeszcze wyróżnić wśród dzieci?
Parcjalne deficyty rozwojowe – na czym polegają?
Parcjalne deficyty rozwojowe dotyczą opóźnienia rozwoju motoryki dużej, na przykład sprawności ruchowej całego ciała. Dziecko może mieć problem z podskokami, bieganiem lub nauką jazdy na rowerze. Ponadto problemy mogą dotyczyć trudności w nauce czołgania się i pływania. Mowa tu również o deficytach rozwojowych u dzieci z zakresu motoryki małej, takich jak problemy z ugniataniem materiałów plastycznych w ręku i trudnościami manualnymi potrzebnymi do zwykłych, codziennych czynności – jedzenia łyżką, wiązania sznurowadeł czy zapinania guzików.
Fragmentaryczne deficyty rozwoju psychomotorycznego – na czym polegają?
Fragmentaryczne deficyty rozwojowe u dzieci obejmują mniejszy obszar czynności. Można wyróżnić tutaj na przykład opóźnienie mowy – nawet wtedy, gdy dziecko wszystko rozumie, jednak ma wyraźne trudności z wypowiadaniem się.
Inne deficyty rozwojowe u dzieci
Przedstawiając możliwe deficyty rozwojowe u dzieci, warto wymienić te najpopularniejsze. Mają one miejsce w przypadku najmłodszych pociech – trudności z wypowiadaniem złożonych słów, ubóstwo słownictwa i kłopoty z zapamiętywaniem nazw przedmiotów. Biorąc pod uwagę grupę starszych dzieci w wieku od 6 do 7 lat, wyróżnia się deficyty takie jak: wadliwa wymowa, błędy gramatyczne, trudności w zapamiętywaniu wierszyków i wydzielaniu sylab oraz głosek. Można wyróżnić tu również trudności w nauce czytania. Istnieją ponadto deficyty rozwojowe u młodzieży. Objawiają się one trudnością w nauce wybranych przedmiotów, m.in. języków obcych, geografii czy historii. Można wymienić tutaj też gorszą pamięć słuchową i brak rozumienia poleceń, które wydaje nauczyciel, a także bierne zachowanie podczas lekcji.